Anavatanı Çin olan nektarin, şeftali ile aynı türden gelir. Bilimsel ismi Prunus Persica’dır. Nectarina olan nektarin, genellikle şeftali ve erik melezi sanılır. Oysa nektarin, olgun bir şeftali büyüklüğünde, tüysüz, rengi kırmızıya daha yakın ve daha sert bir meyvedir. Nektarin kendine özgü yapısıyla bildiğimiz şeftaliden kolayca ayırt edilebilir.

Günümüzde en fazla nektarin üretimi Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmakla birlikte, İspanya, Hindistan, Yunanistan, İtalya ve pek tabi Çin’den dünyanın her yerine ithal edilmektedir.

Farklı bir aromaya sahip olan nektarinin 100’den fazla çeşidi vardır. Şeftaliye göre daha kısa süre içinde bozulan nektarin özü, antik Yunanda da ‘Tanrıların İçkisi’ olarak bilinir.

Nektarinin Faydaları Nelerdir?

Besin değerleri açısından şeftali ile benzerlik gösterse de nektarinin vitamin ve mineral yoğunluğu şeftaliden daha fazladır. Örneğin; nektarin şeftaliden 2 kat daha fazla demir, fosfor, potasyum, A ve C vitaminleri içerir.

Nektarinde bulunan antioksidanlar miktar olarak az gözükse de oldukça etkilidir. Bu antioksidanlar içinde niasin, pantotenik asit, tiamin ve piridoksin bulunur. Makul miktarda magnezyum, folik asit, demir ve K vitamini içeren nektarin, güçlü etkilerini zengin besin değerlerinden alır.

Kanserden kalp sağlığına, kilo kontrolünden yüksek tansiyona kadar birçok faydası bulunan nektarinin 1 adeti yalnızca 47 kaloridir. İşte lezzetiyle yazın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nektarinin faydaları:

1. Kanser

1. Kanser

Nektarinin sarı etli yapısı ‘bioflavonoid’ ve karotenoidlerce zengindir. Bu pigmentler antioksidan yapıları sayesinde vücudu kansere karşı korurken başka hastalıklara neden olan hücre zararlarını önler. Nektarindeki A ve C vitaminleri ile beta-karoten sizi özellikle dil ve ağız boşluğu kanserine karşı korur. Ayrıca nektarinde bulunan klorojenik asit, kolon kanserine karşı oldukça etkilidir. Güçlü antioksidan yapısıyla serbest radikalleri ortadan kaldıran nektarin, sizi kansere karşı korur.

2. Kalp Sağlığı

2. Kalp Sağlığı

Nektarin, bol miktarda kalp dostu potasyum ve lif içerir. Bu besin ögeleri kalbi daima genç tutmak açısından önemlidir. Bununla birlikte iyi huylu kolesterol (HDL) seviyesinin yükselmesine yardımcı olan nektarin, lifli içeri sayesinde sindirim sistemine de iyi gelir.

3. Antioksidan

3. Antioksidan

Nektarin güçlü antioksidan yapısı sayesinde ciddi hastalıklara neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Özellikle güneş ışığına maruz kaldıkça harekete geçen serbest radikallerin elektron yapısı nektarin sayesinde sekteye uğrar. Nektarindaki antioksidanlar vücutta A vitaminine dönüştürülürken bizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.

4. Hücre Yenilenmesi

4. Hücre Yenilenmesi

Nektarinin yapısında bol miktarda bulunan C vitamini hücre yenilenmesi ve dokuların bir arada tutulmasında önemli bir rol oynar. Nektarin, ağ dokusunun ana proteini olan kolajen üretimini arttırarak kesik ve yaraların kısa süre içinde iyileşmesini sağlar. Nektarinin içeriğindeki askorbik asitler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlar. Yine askorbik asitler kıkırdak ve kemiklerin onarılmasında da etkilidir. Nektarindeki doğal bileşikler cilt, yara izleri, doku, tendon ve bağların yenilenmesinden sorumlu olan proteinlerin önemli bir kısmını oluşturur.

5. Sindirim

5. Sindirim

Nektarin sayesinde kabızlık problemi ile baş etmeniz çok kolay! Nektarinin içeriğindeki potasyum, pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak karbonhidratların sindirimini kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandıran nektarin sindirim sisteminin düzenlenmesine büyük katkı sağlar.

6. Kilo verme

6. Kilo verme

Nektarin düşük kalorili yapısı sayesinde kilo vermek isteyenler için harika bir meyvedir. 100 gram nektarin 44 kaloridir ve yalnızca doymamış yağlar içerir. Nektarin, lifli içeriği ile uzun süre tok kalmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

7. Göz Sağlığı

7. Göz sağlığı

Nektarin göz sağlığı için çok faydalı olan A vitamini kaynağıdır. A vitamini ise bizler için hayati önem taşır. A vitamini eksikliği anormal kemik gelişimine ve hatta bazı durumlarda ölüme bile neden olabilmektedir. Nektarinde bulunan beta-karotenler A vitamini üretiminden görevlidir. 1 küçük kase nektarin 214 mcg beta-karoten içerir -ki bu da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan makula dejenerasyonuna karşı etkili bir koruma sağlamaya yeterlidir. Nektarinde bulunan bol miktardaki A vitamini tüm bu faydalarının yanı sıra sağlıklı bir cilt, diş yapısı, kemik ve mukoza zarlarının korunmasından sorumludur.